Benefity športu na zdravie – viac, než si myslíte - 2

Benefity športu na zdravie – viac, než si myslíte

Benefity športu na zdravie – viac, než si myslíte

                Šport v sebe ukrýva viac, než si myslíme. Športovanie je aktivita, ktorá väčšine z nás prináša nielen dobrý pocit vďaka vylučovanej vyššej hladine endorfínov, ale aj pocit spolupatričnosti či súdržnosti s určitou skupinou či kolektívom. Benefity športu na naše zdravie sú len akousi pridanou hodnotou, ktorú môže získať každý z nás, stačí jednoducho 3-4 krát do týždňa vstať z gauča. Nemusí ísť o vrcholové výkony, úplne postačí mierny tréning. Tak schválne – koľko benefitov má pravidelný šport na naše zdravie?

            Aj rekreačný šport má svoje pozitívne stránky 

                Šport je definovaný ako fyzická aktivita alebo zručnosť, ktorej úlohou je fyzický, ale aj psychický rozvoj jedinca. Šport nielen spája, čoho typickým príkladom sú Olympijské hry, ale aj rozdeľuje (hokejový zápas Česka proti Slovensku, prípadne USA proti Kanade). Dokáže aj pomáhať – či už tým, ktorí to naozaj potrebujú – ako je aj Veronika alebo priamo samým sebe. Nezáleží na tom, či robíte šport rekreačne alebo vrcholovo, dopad na naše zdravie je evidentný už aj pri najmenšej snahe.

Športom sa rozvíjajú svaly. Možno ste si to ani neuvedomili, ale srdce – je sval. A preto potrebuje dokonalé posilnenie a rozvíjanie. Pravidelné cvičenie vám zlepší celý kardiovaskulárny systém a činnosť srdca bude pravidelnejšia. Zo začiatku možno trošku potrvá, kým si srdce zvykne na záťaž, preto je lepšie začínať postupne a pomaly. Čím trénovanejšie srdce – tým nižšia šanca srdcového infarktu, chorôb či cukrovky. Najmä cukrovka sa pomaly, ale isto stáva civilizačnou chorobou a život s ňou prináša mnohé obmedzenia, preto cvičte, cvičte a cvičte!

Cvičením nielenže spálite kalórie, ale aj zlepšíte spaľovanie a činnosť metabolizmu. Benefity športu spočívajú nielen v nižšej hmotnosti, ale aj tom, že získate kontrolu nad svojím krvným tlakom, ktorý sa dá športom dokonale zoptimalizovať. Pravidelná aktivita udržiava žily a tepny zdravé, čo je základnou predispozíciou, ako sa vyhnúť vysokému krvnému tlaku.

Benefity športu spočívajú aj vo zvýšenej flexibilite a mobilite

                Aeróbne aktivity, ako je plávanie, bicyklovanie či beh, zlepšujú schopnosť organizmu transportovať a využiť kyslík vo vnútorných orgánoch a krvi. Natiahnete si svaly, zlepšíte flexibilitu, koordináciu, mobolitu a výsledkom budú nielen pevnejšie svaly, ale aj štíhla figúra.

                Za zmienku – najmä v dnešnej dobe – stojí aj zmiernenie stresu. Cvičenie funguje ako okamžitý zlepšovač nálady a efektívna metóda redukcie stresu. Zahoďte na chvíľku „dedlajny“, konferenčné hovory cez Zoom vypustite z hlavy a uvidíte, ako ľahko prídete na iné myšlienky. Polhodinka strečingu či behu a ten otravný kolega sa vám možno bude zdať celkom príjemný.

                Jednou z naojbávanejších chorôb je aktuálne rakovina. Je dokázané, že športovci a ľudia s aktívnym životným štýlom si dokonale užívajú benefity športu na zdravie – nižšie riziko vypuknutia rakoviny hrubého čreva, prsníka či pľúc. Podobnými strašiakmi sú aj osteoporóza či vysoké hladiny „zlého“ cholesterolu – LDL. Naopak, aktívne žijúci ľudia, ktorí cvičia aspoň tri krát do týždňa, majú vyššie hladiny „dobrého“ cholesterolu. Priama úmera bola spozorovaná aj pri sile imunitného systému. Čím viac minút na čerstvom vzduchu, tým vyššia obrana organizmu voči baktériám, vírusom a iným pliagam okolo nás.

Naše mentálne zdravie je takisto priamo závislé na športovej aktivite

                Benefitom športu je aj zlepšený spánok. Rodičia malých detí vedia o tom svoje – čím aktívnejšie je dieťa počas dňa, tým rýchlejšie „padne“ večer do postele. A úplne rovnako je to aj s dospelými. Čím viac fyzickej aktivity a spálených kalórií, tým lepší nočný spánok a regenerácia tela. Podmienkou je však ísť do postele skoro a dopriať si dostatok hodín kľudného a ničím nerušeného spánku.

relaxujte aj myseľ

                Tak, ako relaxuje telo, relaxuje aj myseľ. Mentálne zdravie je základným predpokladom šťastného a uvoľneného života. Cvičenie či šport dokáže potlačiť depresie, úzkosti, zabrániť panickým atakom, zbystrí vašu pozornosť a zlepší dokonca aj sebavedomie.

                Ak si všetky tieto benefity športu dáme na pomyselnú váhu, táto sa nám preváži na stranu „poďme do toho“.  Všetky tie pozitívne benefity športu predsa stoja za pár minút premáhania sa vôbec začať, však?

Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte.

Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.