Československo a šport – časy nebývalých úspechov – Nielen pamätníci, ale študenti či športovci si pomerne často spomínajú na to, aké to bolo vtedy dávno, za čias Československa. Od roku 1993, kedy sme sa oficiálne rozdelili na dve krajiny – Slovensko a Česko, už uplynulo pár rokov, ale svetové rekordy a úspechy, ktoré sme dosiahli ako spoločná krajina, nevybledli ani za tie roky. Československo a šport znamenal v minulosti neprekonateľný pojem. Vydajte sa s nami na historickú exkurziu do minulosti a predstavíme si mená, ktoré rezonujú v celosvetovom meradle.
Tento týždeň sme predstavili novú výzvu Czecho Slovakia Challenge s nádhernou medailou oboch krajín, preto si dovolíme malý exkurz do športovej histórie. Hoci sa Československo prezentovalo ako krajina, dosahujúca stabilné športové úspechy, po rozdelení republiky sa viac úspechu dostalo práve Slovensku. V spoločnom štáte boli až 35-krát vyhlásené výsledky ankety o Najlepšieho športovca Československa. Zástupca Slovenska vyhral túto anketu len 7 krát, zatiaľ čo bratia Česi až 28-krát. Priekopníkom, ktorý prelomil českú hegemóniu, sa stal Ondrej Nepela v roku 1971. Dvakrát vyhrali anketu fenomenálny cyklista Anton Tkáč a chodec Jozef Pribylinec. Vzťah Československo a šport vyjadruje aj počet získaných medailí. Z celkového počtu 168 olympijských medailí pripadá na Slovensko len 36, čo je dokonca menej ako jedna štvrtina.
Hovorí vám niečo meno Jiří Stanislav Guth-Jarkovský? Ak nie, tak vám prezradíme, že šlo o prvého zástupcu regiónu Česka a Slovenska na Olympijských hrách v roku 1896. Nezúčastňoval sa však aktívne, ale len ako funkcionár.
Prvá zlatá medaila pre Československo prišla už v roku 1924
Zaslúžil sa o ňu pán menom Bedřich Šupčík. Šlo o gymnastickú disciplínu – šplh po 8m lane bez zapojenia nôh (rúčkovaním). V dramatickom súboji zvíťazil o dve stotiny nad Francúzom Albertom Séguinom. Lano sa mu podarilo zdolať za úžasných 7,2 sekundy, čo sa zdá priam nadľudský výkon. Aktuálne by sme túto disciplínu na Olympijských hrách hľadali už len márne.
Fenomenálny Emil Zátopek dokázal pokoriť aj nepokoriteľné
Olympiáda v Helsinkách v roku 1952 znamenala pre československý šport neprekonateľnú príležitosť. Na scéne sa objavil fenomenálny Emil Zátopek, ktorý sa zároveň stal aj najúspešnejším športovcom hier. Triumf dosiahol v troch disciplínach – podľa odborníkov ich kombinácia nebola v ľudských silách – beh na 5 km, 10 km a maratón. Ten Emil dokonca bežal prvý krát v živote a mal slúžiť ako „poistka“ – ak by sa mu nepodarilo zaskórovať v predchádzajúcich dvoch disciplínach. Prekvapila aj Emilova manželka – do rodinnej zbierky v Helsinkách pridala zlato za hod oštepom. Emil Zátopek počas svojej kariéry vytvoril v behu 61 československých rekordov, čo sa nepodarilo prekonať doposiaľ nikomu. Možno by sa to mohlo podariť práve vám?
Zelená je tráva – futbal to je hra
Počiatky futbalu v Čechách aj na Slovensku sú opradené záhadou, pretože nie je isté, kedy sa začali oficiálne konať futbalové zápasy. Za najstarší oficiálny futbalový zápas sa v Čechách považuje západ v Roudnici v roku 1887 medzi členmi klubu Sokol a veslárskym klubom Českého atletického klubu. Na Slovensku sme si počkali o pár rokov viac – až do roku 1898 – v Prešove zorganizoval prvý zápas profesor František Pethe.
Najväčšiu pozornosť publika si však získavali logicky zápasy národného tímu na prestížnych podujatiach. Spoločne ako Česko a Slovensko sme zabojovali už v roku 1920, kedy sme porazili v prvom zápase bývalú Juhosláviu 7:0. Zlatá olympijská medaila si nás našla v roku 1980 v Moskve, dva razy sme hrali finále MS – 1934 a 1962 a v 1976 sme sa stali majstrom Európy. Na bronz sme siahli v rokoch 1960 a 1980.
Hokej, skoky na lyžiach, vodný slalom, biatlon…a ešte oveľa viac
Ak by sme chceli vzdať česť každému šikovnému a nadanému športovcovi v ére Československa, nestačil by nám pravdepodobne ani jeden rok. Či už ide o hokejistov a známe mená ako Pašek, Rusnák, Liba, futbalista Antonín Panenka, bežec Evžen Rošický alebo skokan na lyžiach Jiří Rašla či víťaž Veľkej pardubickej Jiří Váňa, prípadne fenomenálna gymnastka Viera Čáslavská, všetky tieto mená majú niečo spoločné. Potvrdzujú, že Československo a šport by mohli koexistovať ako synonymá. Mnohé krajiny majú nadaných športovcov, ale húževnatosť Čechov a Slovákov, možno aj kvôli historickým alebo politickým okolnostiam v minulosti, je naozaj obdivuhodná. A podobne sa vyjadrili aj mnohí svetoví športoví funkcionári.
Teší nás, že sme spolu s vami – talentovanými športovcami – súčasťou skvelej virtuálnej rodiny športovcov. A že ste s nami a zachovávate nám vašu priazeň, čo nás – podobne ako každého jedného športovca – motivuje a ženie dopredu.
Vidíme sa opäť o týždeň pri ďalšom zaujímavom článku. Dovtedy – športu zdar, priatelia.