Zlí chlapci športu robia šport atraktívnejší pre všetkých divákov - 2

Zlí chlapci športu robia šport atraktívnejší pre všetkých divákov

Priznajte sa – sledujete šport pre to, aby ste si vychutnali športové výkony a neopakovateľnú atmosféru alebo aj preto, aby ste sa pobavili na neštandardnom správaní športovcov? Neštandardné neznamená vždy správne, častokrát toto zvláštne správanie spôsobuje nával negatívnych emócií najmä u divákov (ale aj rozhodcov), pretože šport by mal byť hlavne fair-play. Zlí chlapci športu však robia všetko pre to, aby občas dokonale podryli celý koncept férovej hry. Napriek tomu sa o nich vždy píše viac ako o tých, ktorí hrajú presne podľa pravidiel. Kto sú ted títo najviac spomínaní zlí chlapci športu? Len malá poznámka: s týmito „zloduchmi“ sa nespájajú žiadne vážne problémy či kauzy mimo športu, sú len jednoducho – iní, nezvládnuteľní a kontroverzní.

            Počuli ste už o boxerovi Derekovi Chisorovi?

                Derek je zvláštna osoba. Už v roku 2009 v ringu pohrýzol Paula Butlina uprostred zápasu, pokúsil sa pobozkať Carla Bakera v 2010 a opľul vodou do tváre Vladimíra Klička uprostred nabitej Olympiahalle, aby nakoniec famózne podľahol v poslednom kole Vitalimu Kličkovi. Keď sa ho na tlačovej konferencii opýtali na túto prehru, nahneval sa a zaútočil na autoara otázky sklenou fľašou. Asi netreba dodávať viac.

            Neriadená strela – hokejista Sidney Crosby

                Zlí chlapci športu majú zastúpenie aj v tejto sekcii  v podobeSida – the Kida (v preklade Sid- decko). Sidney je „dôvodom“ zlatých medailí na Olympiáde pre kanadský tím a dokonca tri krát vyhral s tímom Pittsburgh Penguins aj Stanley Cup. Je dôkladný, talentovaný – ale má príliš horúcu hlavu. Sidney sa neštíti udierať z celej sily protihráčov do najcitlivejších oblastí, svoje by o tom mohol rozprávať najma center Buffalo Sabres Ryan O’ Reilly, ktorého takto Sid knokautoval dokonca na niekoľko zápasov dopredu. O niekoľko zápasov takmer odsekol prst na ruke Marcovi Methotovi, keď mu po ňom udrel cielene na ľade. Zarážajúce je však to, že rozhodcovia veľakrát excesy Sida the Kida jednoducho prehliadajú.

            Enfant terrible svetového futbalu – Zlatan Ibrahimovič

                Zlatan sa preslávil tým, že po oznámenom prestupe do tímu LA Galaxy si zaplatil v Los Angeles Times celostránkový inzeráts jednoduchým titulkom – Milé Los Angeles, nemáte za čo. Napriek tomu toto nie je vrchol jeho „kúskov“. Takisto – opäť „náhodne“ kopol kung-fu štýlom do hrude brankára, dal zákernú hlavičku spoluhráčovi, či strelil facku protivníkovi a snažil sa to zakryť tým, že pred rozhodcom predstieral zranenie. Zlatan má evidentne najväčšie ego vo futbale a častokrát aj sám seba prirovnáva k Bohu. Nedávno však v rozhovore prezradil, že doma je pod papučou, pretože manželka mu doma dovolila zavesiť iba jeden jeho obraz a ani to nemohla byť len tvár samotná. Hm, asi sme pochopili príčinu jeho správania.

Zlatan_Ibrahimovič

            Hra elegánov – tenis má tiež svojho nevychovaného hráča

                Bolo to v roku 2015, kedy Nick Kyrgios bol efektívne „vybučaný“ publikom za to, že dobrovoľne vypustil zápas na Wimbledone. Urážal protivníkov, verbálne napádal divákov a dokonca verejne povedal, že „je mu jedno, ako tento zápas skončí“. Ak má svoju chvíľku – a právom patrí do kategórie zlí chlapci športu, podáva spopod pazuchy, robí komické grimasy, prípadne sa otočí, zohne a ukáže súperovi zadnú časť tela – ako to urobila Danilovi Medvedevovi na Italian Open. Toho vyviedol z miery tak úspešne, tak Medvedev – inak dobrák od kosti – niekoľkokrát trieskal raketou do kurtu. Nick sa neteší veľkej obľube, ani u divákov, ani medzi hráčmi samotnými.

            Emócie dokážu vrieť aj na lavičke – nech sa páči, Jose Mourinho

                Tréneri patria takisto k elegánom, ktorí koučujú svoj tím a snažia sa mu dodať správne, pozitívne vibrácie a reprezentovať aj na ihrisku. Nie vždy to však vyjde – a celkom určite to nie je prípad trénera Jose Mourinha, ktorého prirovnávajú – podľa štýlu vedenia – k Macchiavellimu.

                V roku 2005 mal prvý zákaz za napadnutie manažéra FC Chelsea – nesmel byť v kontakte s hráčmi. Mourinho však prišiel skôr, tajne sa preplížil do šatne, koučoval tím a následne sa skryl v koši na špinavú bielizeň. Samozrejme, tento pokus bol odhalený. Počas svojej kariéry v FC Barcelona ukazoval obscénne gestá Lionelovi Messimu a dokonca pichol Tita Vilanovu do oka. V Manchestri United sa mu dokonca podarilo tak vytočiť bývalého bossa Chelsea Antonia Conteho, že ten ho dokonca vyzval na zápas. A potom, že zlí chlapci športu sú len na kurtoch či ihriskách.

                Aj napriek všetkým týmto exotom, ktorí nás z času na čas hlavne pobavia, ale aj donútia premýšľať – má šport svoje čaro. Nenechajme si ho pokaziť negatívnymi emóciami – tie sa predsa najlepšie odbúravajú pohybom. Tak šup do tenisiek a vybehnite len na hodinku na čerstvý vzduch a užite si krásne pozitívne počasie!