Najstaršie športy na svete – dokážete vymenovať všetky? - 2

Najstaršie športy na svete – dokážete vymenovať všetky?

Najstaršie športy na svete – dokážete vymenovať všetky?

Možno ste sa už niekedy aj vy zamysleli nad tým, ako športovali naši predkovia v minulosti. Čo taký človek neandertálsky – mal vôbec okrem lovu mamutov aj čas na nejakú dobrú fyzickú aktivitu pre organizmus? Budeme úprimní, presne toto zaujímalo aj nás a preto vám v dnešnom článku predstavíme najstaršie športy na svete – skúste si však tipnúť, ktoré by to mohli byť. Viac vám už prezradí náš článok.

Korene gymnastiky siahajú až do roku 500 pred n.l.

                Gymnastiku svetu darovali Gréci a bola to pôvodne disciplína, ktorou sa pripravovali mladí muži do vojenskej služby. Počas helenistického obdobia sa rozšírila aj medzi bežnú populáciu a dokonca sa stala aj súčaťou Olympijských hier. Po útokoch Rimanov na Grécko si gymnastiku dokonca osvojili aj títo bojovníci a priniesli ju do Ríma ako metódu tréningu tela. V 18. a 19. storočí ju znovu vzkriesili dvaja nemeckí lekári – Johan Friedrich a GutsMuths a Friedrich Ludwig Jahn. Vytvorili samostatné disciplíny pre chlapcov a dievčatá, ktoré sa neskôr stali súčasťou Olympijských hier.

            Exotická Mezoamerická loptová hra a Tsu-chu

                Nasledujúce dva športy nemajú oficiálne pomenovanie. Mezoamerickú loptovú hru, ktorá sa rozšírila zo Strednej Ameriky, hrali už dokonca staroveké civilizácie Mayov, Aztékov a Olmekov. Vznikla niekedy okolo roku 2500 pred n.l. Pre niektoré kultúry dokonca slúžila na obetovanie ľudských obetí božstvám v rámci náboženských ceremónií. Moderná verzia je známa ako „ulama“.

                Tsu-chu, patrí medzi najstaršie športy pôvodom z Číny. Opäť ide o loptovú hru, ktorej cieľom je dostať loptičku do diery v sieťke a táto hra bola dokonca uznaná aj FIFA ako najskoršia forma klasického futbalu. Tsu-chu slúžila ako príprava pre bojovníkov do vojny na posilnenie kondície.

Tsu-chu

            Prvé zmienky o boxe pochádzajú už z Mezopotámie

                Box ako šport sa po prvýkrát spomína už v Mezopotámii, v oblasti dnešného Iraku a vďačíme zaň Sumerom. Prvá zachovaná maľba z roku 3000 pred n.l. zobrazuje dvoch mužov bez rukavíc, stojacich proti sebe, so zdvihnutými ramenami a zaťatými päsťami.

                Box sa dokonca objavila na vtedajších Olympijských hrách – na 23.olympiáde v roku 688 pred n.l., čo sa zároveň berie aj za objav boxerských rukavíc – hráči mali okolo rúk obmotané kožené popruhy, ktoré im mali chrániť ruky. Počiatky moderného boxu, ako ho poznáme teraz, sa datujú do 16.-18.storočia, do Veľkej Británie.

Pygmé, pyx ( box)

            Medzi najstaršie športy nepochybne patrí aj plávanie

                Ľudstvo sa venovalo plávaniu už od nepamäti, prvé zmienky a maľby sa datujú do roku 6 000 pred n.l., do oblasti Gilf Kebir nížiny, v Líbyjskej púšti, známej aj ako „Jaskyňa plavcov“. Plavci sú zachytení v pozíciách, ktoré sa podobajú štýlu prsia alebo psík, hoci je dosť možné, že nešlo o základy týchto štýlov, ako to potvrdili aj vedci. Plávanie sa stalo oficiálnym športom až okolo roku 1800 v Anglicku, ktoré je prvou krajinou, ktorá ho uznala ako súťažný a rekreačný šport. Po prvýkrát sa objavilo na Olympijských hrách v roku 1896 – ale len ako mužská disciplína.

            Počiatky lukostreľby siahjú do kontinentálnej Afriky

                Dôkazy naznačujú, že lukostreľba sa datuje už do obdobia 20 000 pred n.l., kedy boli luk a šípz nevzhnutnou výbavou každého lovca – nachádzame ich aj v rôznych historických kresbách. Priekopníkmi, ktorí tento šport zdokonalili na maximum, boli Egypťania. Nasledovali Peržania, Číňania či Japonci, ktorí disponovali obrovskými armádami lukostrelcov. Na Olympijských hrách sa lukostreľba objavila v roku 1900, až do roku 1920 a po prestávke je od roku 1972 neoddeliteľnou súčasťou klasických disciplín.

            Zápasenie alebo wrestling – dôkazy v podobe jaskynných nástenných malieb

                Wrestling alebo aj zápasenie a jeho počiatky sú prisudzované obyvateľom dnešného Francúzska, prvé zmienky pochádzajú z jaskýn Lascaux a datujú sa do obdobia pred asi 15 300 rokmi. Zápasenie ako šport bavilo už aj starých Sumerov, ktorí ho pestovali aj pre pobavenie divákov. Egyptskí bojovníci sú zvečnení na maľbách v hrobke Beni Hasan, kde si ich môžete pri najbližšom výlete do Egypta prezrieť aj vy. Medzi najstaršie športy na Olympijských hrách patrí takisto aj zápasenie – už od roku 704 pred n.l.

            A víťazom sa stáva …. beh!

                Ruku na srdce – očakávali ste toto prvenstvo behu a šprintu v kategórii najstaršie športy? Nás teda nesmierne potešilo. Jedným z dôvodov je aj to, že ľudia naň nepotrebovali žiadnu výbavu. Prví bežci sa objavili už asi pred 4,5 miliónmi rokov. Prvá oficiálne dokázaná bežecká súťaž sa konala v roku 1829 v Írsku.

Preteky (bežci dolicha majú ruky zaťaté do pästí), cca 530 pred Kr.

Nie je to skvelé? Beh nielenže patrí medzi obľúbené disciplíny, má narastajúcu popularitu, ale vďaka nám a vám – aktívnym či rekreačným bežcom – určite prežije ešte mnohé storočia a s láskou naň budú spomínať aj naši budúci potomkovia v roku 4085. Možno práve vaše meno bude uvedené ako meno odvážlivca, ktorý splnil jednu z našich Virtual Championship výziev. Tak do toho, priatelia!

Vidíme sa opäť o týždeň pri ďalšom zaujímavom článku. Dovtedy – športu zdar, priatelia.