My – ľudia, máme so zvieratami spoločného pomerne veľa. Niektorí hovoria, že genetiku, keďže človek sa vyvinul z opice, niektorí ironicky hovoria, že správanie. Sú však zvieratá, ktoré vynikajú v kategóriách, kde im my ako ľudia nešliapeme ani po členky. Vyhľadali sme pre vás rekordy zvierat, ktoré sú nielen zaujímavé, ale aj netradičné. Vedeli ste, že máme rekordérov aj na Slovensku? Máme teda byť na čo hrdí.
Sokol, sokol, kamže sa tak rútiš?
Hádate správne, prvým rekordérom z ríše zvierat je sokol sťahovavý, ktorý sa na Slovensku pomaly mení na ohrozený druh. Zaujímavé je, že v lete sokol nepatrí k špičke, ale ak porovnáme rýchlosť strmhlav smerom nadol za korisťou, sokol nemá široko – ďaleko konkurenciu. Ak identifikuje korisť, dosiahne rýchlosť až 320 km/hod, čo je porovnateľná hodnota pretekárskeho auta Daytona 500 (páni budú určite vedieť). Sokola sa pokúsil prekonať pán menom Alan Eustace, ktorý dosiahol rýchlosť pádu 1323 km/hod. Malo to však jeden háčik – Alan mal mierne výhodnejšiu pozíciu – štartovací bod mal vo výške 40 kilometrov nad zemským povrchom. Sokolovi stačí iba asi 1 kilometer, čo z neho robí svetového šampióna v lete strmhlav nadol.
Rekordy zvierat siahajú až pod hladinu oceánov
Presuňme sa zo súše do ríše oceánov. Predstavíme vám pána menom vorvaňovec zobcový. Tento unikátny vorvaň sa dokáže ponoriť až do hĺbky 3 048 metrov, čo je najhlbšie zo všetkých živočíchov. Pre lepšiu predstavivosť – je to asi 7 x budova Empire State Building v USA. Potápači sa pokúšali prekonať tento rekord – hádate správne – neuspeli. Najhlbšie sa potopil pán menom Ahmed Gabr, profesionálny potápač, ktorý dosiahol hĺbku 305 metrov. Aby sme však nezabudli ina na iného šampióna, podobne ako sokol – majstrom sveta je tučniak gentoo. Pri potápaní strmhlav nadol do ľadových vôd oceánu dosiahne rýchlosť až 35 kilometrov za hodinu. Keď sa budete nabudúce bicyklovať, skúste si pozrieť rýchlosť a porovnať sa s tučniakom rekordérom.
Aaaaaa, najrýchlejším bežcom je….. gepard!
Najvyššia zaznamenaná rýchlosť geparda je 98 kilometrov za hodinu, čo je podobná rýchlosť, ako u nás na bežnej cestnej komunikácii. Vedci však tvrdia, že poľahky dosiahne až 120 km/hod. V porovnaní s ľudským gepardom – Usainom Boltom – má ten škvrnitý poriadny náskok. Usainovi sa totiž podarilo dosiahnuť „len“ úctyhodných 43,99 km/hod. Odhalili sme pre vás tajomstvo tohto prvenstva. V jednej sekunde Usain a jeho kolegovia – olympijskí šprintéri – urobia dva kroky, kdežto gepard až tri. Ktovie, ako by si poradil s našou novinkou – Ultra Trail Maratónom. Inšpirujte sa aj vy!
Zoznámte sa – plachetník, najrýchlejší plavec na svete!
Rekordy zvierat sú skvelé v tom, že pri ich skúmaní objavíme aj zvieratá, o existencii ktorých sme donedávna ani netušili. Jedným z nich je aj plachetník, ryba známa aj pod anglickým názvom „sailfish“. Plachetník je druh žralokovitý a dosahuje rýchlosť až 110 kilometrov za hodinu, čo je dosiahnutý výkon najrýchlejšej plachetnice na svete. Zhoda mien asi nebude náhoda. V porovnaní s plachetníkom je olympijský medailista Michael Phelps len taký slabý odvar. Pri motýliku na 100 m dosiahol maximálnu rýchlosť 7,08 kilometra. Plachetník má ešte jednu výhodu. Na chrbte má obrovsjú chrbtovú plutvu, zvanú aj plachta, do ktorej si loví sardinky a malé ryby, ktorá následne skonzumuje. Michael môže len tíško závidieť. A my tiež.
Michael Phelps Istiophorus platypterus
Majstver sveta v skoku do diaľky je nielen šikovný, ale aj krásny
Opäť sa vrátime do sveta šeliem, ktorý sme už dnes spomínali. Majstrom sveta v skoku do diaľky je totiž snežný leopard. Najdlhší potvrdený a oficiálny meraný skok mal 15 metrov – ako ho merali, to sa nás nepýtajte. Táto dĺžka sa dá porovnať s dĺžkou menšieho autobusu. Fascinujúce, však? Rekordy zvierat sú niekedy také zaujímavé, až sa nad tým rozum pozastaví, ako to tá príroda dobre vymyslela. Konkurentom nádherného snežného leoparda je pán menom Mike Powell, ktorý dosiahol rekord v skoku do diaľky s hodnotou 8,95m. V jednej oblasti mal však Mike navrch. Pri skoku si mohol dokonale zakričať – či už od únavy alebo od úľavy. Snežné leopardy rev v genetickej výbave totiž nemajú a preto nevydávajú rev, podobný levom či iným šelmám. Preto sa aj radia medzi zákernejších protivníkov.
Ako vidíte, príroda to zariadila naozaj dobre. Rekordy zvierat sú fascinujúce. Pri najbližšom tréningu sa sústreďte na výkon a ktovie – možno toho geparda pokoríte aj v jednej z našich výziev.
Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte .
Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.