Šport a deti – prečo je vhodné začať so športom už od malička.
Šport je neoddeliteľnou súčasťou našej kultúry a to nielen na Slovensku, ale celosvetovo. Nielenže posilňuje imunitu a zdravie, ale spája a stmeľuje rodiny, ktoré trávia víkendy aktívnym pohybom, či už v prírode alebo na cestách. S peknými slnečnými dňami je veľmi jednoduché motivovať a zapojiť aj tých najmenších členov, ktorým sa častokrát aj nechce. A keďže sa blíži Medzinárodný deň detí, tentokrát sme sa pozreli bližšie na kombináciu šport a deti. Kedy začať? Ako začať? Prečo vôbec začať? Viac sa dozviete v našom novom článku.
Šport je predsa zábava!
Niektorí rodičia často namietajú, že pri športe sa môže dieťa zraniť, nebudú to stíhať časovo, pretože majú náročnú prácu a kto ho bude voziť na tréningy? Nie je však ideálne začínať megalomansky. Začnite spoločne stráveným časom na čerstvom vzduchu a keď dieťa uvidí, že vy ako rodič máte pozitívny vzťah k športu, bude motivované robiť to isté. Prečo? Pretože my ako rodičia sme ich vzor a deti podvedome (aj vedome) imitujú naše správanie. Nie je však hra ako hra. Pri hre s rovesníkmi deti zažijú veľa zábavy a spoznajú nových priateľov – predsa len, kombinácia šport a deti naozaj funguje.
Navyše pri aktívnej hre sa učia aj nepísaným pravidlám života, hre fair play a dokonca aj tímovej stratégii (pri kolektívnych športoch). Ak sa vášmu drobcovi nechce do futbalu a vy by ste ho radi videli ako nového Messiho, skúste ho len tak zobrať pasívne ako diváka na tréning malých futbalistov. Netlačte na pílu a počkajte. Výsledok v podobe záujmu o hru sa určite dostaví aj sám.
Dobrá kondička, fit zdravotný stav a extra bonusy
To, že šport má viac pozitív ako negatív, je jasná vec. Pri deťoch sa, podobne ako aj pri dospelých, stretávame s extra bonusmi športového ducha. Deti bojujú aktívne voči obezite, ktorá je už považovaná za civilizačnú chorobu, budujú si kondičku a vytrvalosť. Aktívny pohyb redukuje objem telesného tuku, udržiava hmotnosť v zdravých hodnotách. Pomáha bojovať s depresiami už v útlom veku, či posilňuje stavbu kostí. Navyše bonus – ak aktívne posilňujeme vzťah šport a deti už od útleho detstva, deti majú vyššiu šancu venovať sa športu z dlhodobého hľadiska.
Psychické a mentálne zručnosti tiež nie sú na zahodenie
V športe sú vždy dva protipóly – tí, čo vyhrávajú a tí, čo prehrávajú. Súťaživosť, dravosť a konkurencia sú súčasťou hry. Nie každý deň je nedeľa a prinesie výhru a preto je na dieťati, aby sa naučilo zvládať aj negatívne emócie, ktoré prináša prehra alebo jednoducho zlý deň. Vyrovnanie sa s faulom, vylúčením alebo trpkou prehrou pomáha deťom rásť. Nielen osobnostne, ale aj mentálne. Vyrovnaný športovec je zvyčajne aj vyrovnaným človekom, čo najmä v dnešnej hektickej dobe je obrovské plus.
Disciplína je alfa a omega lásky k športu
Ak sa rozhodnete športovať, pripravte sa na to, že budete mať oveľa menej času na iné aktivity. Najmä vrcholoví a ligoví športovci by vedeli na túto tému písať knihy. Pre deti je však dôležité naučiť sa zmenežovať si svoj čas a získať tak úžasnú výhodu do budúcna. Učenie hravou formou je najlepší spôsob. Ak napríklad vaše dieťa vie, že sobotu podvečer má zápas, ale nedovolíte mu naň ísť, pokiaľ nebude mať dovtedy hotové všetky úlohy, určite si ich rado urobí už pred zápasom. Takto dieťa získava aj určitú sebadisciplínu a učí sa zvládať a nastavovať si priority – dokonca bez toho, aby si to vôbec uvedomovalo.
V akom veku je najlepšie začať?
Detskí športoví psychológovia tvrdia, že deti získavajú vhodnú koordináciu pre akýkoľvek šport okolo veku- 4 rokov a nedokážu úplne pochopiť pravidlá hry až do veku 6-8 rokov, je to samozrejme, individuálne – každé dieťa má totiž subjektívny vývin. Ak vaše dieťa nebehá v kopačkách v štyroch rokoch, neznamená to, že nebude v budúcnosti nový Hamšík.
Ideálne zapájať deti do prvých súťaží vo veku 6-7 rokov, kedy si začínajú uvedomovať aj prítomnosť ostatných, ktorí ich môžu poraziť. Napriek tomu sú tieto detské ligy zamerané ešte na to, aby si zahral každý a zabavili sa, namiesto ostrých lakťov súpera.
Psychológovia takisto tvrdia, že deti do 8 rokov len ťažko zvládajú prehry a výhry. Jednoducho nedokážu adekvátne spracovať – nie je to ich vina, je to genetika a vývoj. Podobne na nich vplýva aj premotivovaný rodič – ak nevyhrám, nebudú ma mať oco alebo mama radi.
A my vieme, ako na to, aby kombinácia šport a deti zožala úspec
Skvelou príležitosťou je naša nová výzva – Run with love. Začnite spolu s deťmi kratšou vzdialenosťou – 6 km a po získaní medaily začnite pracovať na druhej polovici kompletnej sady. Reálna odmena v podobe medaily, ktorou sa deti môžu pochváliť nielen babke, či kamarátom, je skutočne motivujúca. Hoci ani taká dobrá zmrzlina na námestí nie je na zahodenie.
Prajeme vám krásne a aktívne strávený týždeň spolu s vašimi najmenšími či väčšími.